Pár dobrých rád

Dobré rady pre tých, čo chcú niečo so sebou robiť

Asi je ťažké si predstaviť úplný koniec, keď hulíš už veľmi dlho. Huliť menej sa preto javí ako dobrý kompromis. Je síce pravdou, že toto možné je, ale na druhej strane to vyžaduje omnoho viac disciplíny a zapierania, ako keď s tým sekneš úplne.
Ak sa u teba už vytvorila závislosť, tak budeš mať ťažkosti s kontrolou a budeš zlyhávať. Pri opakovaných neúspechoch je dobré uvažovať o úplnej abstinencii a neskúšať to znova.

Za seba si zváž výhody a nevýhody jedného a druhého.

Čo ak nechcem úplne prestať

Cez týždeň, ale iba niektoré dni

Povedz si, v ktorých dňoch cez týždeň sa marihuany ani nedotkneš. Voláme ich "čisté dni". Prirodzene predpokladom je, aby počet týchto "čistých dní" bol vyšší ako bolo doposiaľ zvykom.

Cez týždeň, ale iba niekoľko krát

Inou možnosťou je stanoviť si maximálny počet jointov alebo celkového množstva za deň alebo týždeň.

Hocikedy, ale iba od - do

Môžeš si povedať, že nebudeš fajčiť marihuanu napr. pred istou dennou hodinou.

Len vo výnimočných prípadoch

Možno ťa napadlo huliť marihuanu len výnimočne, napr. keď budeš mať narodeniny, meniny, či keď budeš chcieť osláviť úspech. V tomto prípade je však dôležité jasne povedať, čo sú tie výnimočné prípady. Kritériá musia byť jasné, aby sa dalo s istotou určiť, či šlo o prekročenie hranice alebo nie.

Menej nakupuj

Keď nemáš tak si nedáš.

Dobré rady pre bezpečnejšie užívanie?

  • Dávaj si pozor na setting. Buď v známom a príjemnom prostredí, vyhni sa neznámemu alebo nevyspytateľnému prostrediu.
  • Buď v dobrom psychickom rozpoložení, inak môžeš zažiť nepríjemné zážitky (bad trip). Buď s niekým, komu veríš a kto ti pomôže, ak to budeš potrebovať.
  • Užívaj len tú marihuanu, ktorú máš odskúšanú. Neznáme zmesi ťa môžu pre svoj vysoký obsah THC alebo i pre obsah syntetických kanabinoidov prekvapiť svojou silou i nežiaducimi účinkami.
  • Marihuanové koláčiky alebo marihuanové prísady užívaj s opatrnosťou. Radšej si daj menšiu porciu a počkaj na efekt, lebo ten nastupuje pomaly.
  • Uvedom si, ako ťa marihuana ovplyvňuje, poznaj svoje limity. Ak ťa unavuje a zhoršuje pozornosť, nefajči ju, keď potrebuješ byť vitálny a sústredený.
  • Zdraviu menej škodlivé je užívať marihuanu cez vaporizér a bez prímesí tabaku.
  • Neužívaj marihuanu, keď užívaš medikamenty, iné drogy alebo alkohol. Môže to viesť k nepredvídateľným reakciám.
  • Nikdy ju neužívaj pred tým ako ideš do práce alebo do školy.
  • Pod vplyvom marihuany neriaď motorové vozidlá alebo sa vyhni obsluhe zložitejších strojov. Rizikové je užívanie marihuany pri činnostiach, ktoré vyžadujú dobrú koordináciu pohybov, rýchly úsudok a koncentráciu.
  • Daj si niekedy pauzu.

Čo pomáha prestať s marihuanou úplne?

Zbav sa všetkých zásob marihuany

Ak máš zásob veľa, tak ich vyhoď, daruj alebo predaj. Ak málo, tak to už asi všetko dohulíš. Spaľovanie môže vyvolávať chute. Lepšie je to spláchnuť do záchoda. V prípade, že nebudeš schopný zbaviť sa zásob sám, popros niekoho, aby by to spravil za teba.

Zbav sa semien a rastlín

Tu platí to isté. Podobne ako v prvom prípade, ak nebudeš schopný sa zbaviť vercajchu sám, môžeš poprosiť niekoho, aby by to spravil za teba.

Choď na dovolenku

Je niekoľko dôvodov, pre ktoré je dobré začať s „pôstom“. Ak fajčíš marihuanu dlhodobo a pomerne často, istá časť sa ukladá v tukovom tkanive. Počas tejto fázy sa začína fyzická i psychická detoxikácia, marihuana sa vyplavuje von. Je to dobrá príležitosť zistiť, ako veľmi si tvoje telo na ňu navyklo. To sa môže prejaviť hore opísanými psychickými i fyzickými príznakmi, ale väčšinou ani nemusí. Prestať fajčiť na jeden až dva týždne ti tiež poskytne čas na rozmyslenie ďalšej stratégie ako budeš pokračovať ďalej. Získaš odstup, prerušíš rituály a zvýšiš šancu vyššej kontroly.

Na čo si dať pozor?

Pozor na rizikových ľudí a miesta

Vyhýbaj sa ľuďom, čo fajčia marihuanu. Podobne to platí i pre miesta, kde sa často hulí. Samotné trávenie času v partii, kde sa fajčí marihuana stačí na to, aby vyvolalo potrebu pridať sa. Pretože to tak akosi k sebe patrí, nestojíš mimo, si s nimi.

Pozor na alkohol

Alkohol znižuje schopnosť sebaovládania a ľahšie sa necháš namotať. O iných drogách ani nehovoriac. Alkohol spomíname preto, lebo ho môžeš vnímať ako nevinnú záležitosť.

Pozor na oslavy a zábavu

To býva spojené s alkoholom a tabakom, možno i marihuanou a prirodzenou chuťou poriadne sa uvoľniť. Takže vyššie riziko pre teba.

Na čo sa pripraviť?

Na pocity

Abstinenčné príznaky: Ak hulíš intenzívne, môžeš v prvých dňoch pociťovať abstinenčné príznaky. Fyzické abstinenčné príznaky sa často nevyskytujú vďaka dlhému vylučovaciemu polčasu marihuany. Môžu sa však objaviť problémy so zaspávaním, nepokojné sny, nervozita, dráždivosť, pocity depresie, úzkosti, zmeny nálad, poruchy chuti do jedla (zvýšená i znížená), niekedy hnačka, bolesti žalúdka, hlavy. Častým príznakom psychickej závislosti sú chute.
Chute (baženie, craving): Je to nadmerne silná túžba po droge, ktorá vzniká niekedy celkom spontánne, ale častejšie v súvislosti s miestami, situáciami, spomienkami a pozitívnymi či negatívnymi emočnými stavmi. Najviac rizikové sú prvé čisté dni, alebo dni zníženého konzumu. Aj problémy so spánkom sú často jeho vyvolávačom.
Negatívne emotívne stavy: Sem by sme mohli zaradiť frustráciu, hnev, zlú náladu, strach, úzkosť, pocity nudy, vinu a podobne. Ľudia zažívajúci negatívne emócie majú prirodzenú potrebu sa im vyhýbať. Marihuana svojimi účinkami sľubuje „okamžité“ zbavenie sa nepríjemných pocitov, preto predstavuje v týchto chvíľach veľmi veľké pokušenie. Niektorí ľudia ju používajú ako „regulátor emočného nastavenia“.
Pozitívne emočné stavy: Paradoxne radosť, dobrá hudba i sex môžu podnecovať túžbu zvýšiť už teraz prítomný príjemný pôžitok fajčením trávy.

Čo pomáha? Rozptýlenie - jednoducho presuň pozornosť niekam inam. Športuj, čítaj knihu, pozeraj televízor, niečo rob na počítači, venuj sa niečomu, čo máš rád. Ďalšou dobrou možnosťou je rozhovor s blízkou osobou, ktorá ťa chápe. Je to výborný emočný ventil.

Na poruchy spánku

Medzi abstinenčné príznaky pri vysadení marihuany patria poruchy spánku, najmä ak hulíš pred zaspaním. Počas dňa preto dbaj na dostatočnú aktivitu a záťaž. Venuj sa cez deň športovým aktivitám a nespi počas dňa. Skús chodiť spať vždy v tú istú nočnú hodinu, rob niečo upokojujúce.

Na problém voľného času

Hulenie trávy pravdepodobne zaberalo veľa tvojho denného času, najmä keď si fajčil viac krát denne. Náhle však zistíš, že máš kopec voľného času. Je preto dobré nájsť riešenie, čo s toľkým voľným časom budeš robiť. Nie je dobré nerobiť „nič“, lebo to vytvára nudu a nuda vyvoláva „chute“. Skús nájsť nové aktivity, ktoré ti pomôžu odkloniť pozornosť a vyplnia čas. Napríklad by si mohol kontaktovať starých priateľov, ktorí marihuanu neužívajú, venovať sa relaxačným aktivitám, tomu, čo si mal rád, výborný je šport. Môžeš skúsiť dovolenku, vybrať si nejaké zaujímavé kurzy a podobne.

Na zlyhanie

Zlyhania bývajú realitou a je lepšie sa na ne pripraviť dopredu. Ako? Vypracuj si konštruktívny postoj, maj nejakú svoju filozofiu. Keď sa to stane, rozober si príčiny, naprav ich a začni znova.

Čo ešte pomáha?

Denník

Písanie stručného denníka konzumácie je veľmi dobrá pomôcka kontroly spotreby. Má skvelú pamäť. Do denníka si poznamenaj, či si v tento deň fajčil marihuanu, kedy si ju fajčil, aké množstvo, s kým, prečo, aké si mal pri tom pocity a podobne. Môžeš si do neho zaznamenať okolnosti konzumácie, aké boli tvoje prvotné pohnútky a aké myšlienky ťa napadali. Po čase bude tento denník skvelým svedkom tvojej cesty.

Plánovanie

Veľmi dôležité je plánovať ďalší deň alebo viac dní dopredu. Tak sa môžeš pripraviť na rizikové situácie s predstihom.

Spojenci

Mať niekoho, kto dohliadne na dodržiavanie tvojich cieľov je veľká výhoda. Máš blízku osobu, ktorej dôveruješ a môžeš sa jej zveriť so svojím problémom? Môže ťa podporiť v tvojom predsavzatí? Ak áno, skús ju získať pre svoj zámer.

Odmena

Cesta po ktorej kráčaš, vyžaduje niečoho sa vzdať. Preto je dobré si dopriať odmenu. Ale nie joint, samozrejme! V každom prípade by nemala podporovať závislosť, napríklad, že po mesiaci bez hulenia behnem do herne. Nemala by to byť obvyklá činnosť, ide o to, aby naplnila podstatu odmeny. Odmena pomáha udržiavať motiváciu, predstavuje konkrétny cieľ a po jej dosiahnutí uzaviera istú kapitolu.

Kartička

Sprav si malú kartičku. Na jednu stranu si napíš stručne výhody života bez hulenia a na druhú zase napíš, o čo by si prišiel, keby si pokračoval ako doteraz. Kartičku si vlož do peňaženky. Pri nákupe ti to kartička pripomenie.

Kameň abstinencie alebo upomienkový predmet

Čo ti pripomenie okamih tvojho rozhodnutia? Abstinenti vraj nosia ametyst (slovo ametyst pochádza z gréckeho významu „bez opitosti“), ale môže to byť prakticky čokoľvek. Maj to na viditeľnom mieste.

List na rozlúčku

Písanie listu na rozlúčku marihuane je to dobrý spôsob, ktorým môžeš hlbšie preskúmať k nej tvoj „vzťah“. Pomôže ti jasne vyjadriť rozhodnutie ukončiť ho a prejsť k začiatku ďalšej fázy tvojho života.